Szalone Dni Muzyki powracają do Warszawy!
Jedenastej edycji Szalonych Dni Muzyki patronuje postać Ludwiga van Beethovena, którego jubileusz 250-lecia urodzin obchodziliśmy w zeszłym roku. Ostatni weekend września (23–26 września) wypełnią koncerty od rana do wieczora wypełnione repertuarem orkiestrowym i kameralnym kompozytora oraz utworami inspirowanymi jego twórczością.
Podczas festiwalu usłyszymy orkiestrowe arcydzieła Beethovena w mistrzowskich interpretacjach i nietypowych aranżacjach. Obok kilku koncertów, podczas których Sinfonia Varsovia zaprezentuje się w pełnym, symfonicznym składzie, duża cześć festiwalowego programu przeznaczona została na zespoły kameralne. W programie przewidziana jest klasyka kameralistyki Beethovenowskiej od pieśni, przez sonaty, tria i kwartety, aż po septet. Usłyszeć będzie można także rzadziej wykonywane opracowania większych dzieł instrumentalnych Beethovena na małe obsady – transkrypcje bliższe domowemu muzykowaniu. Jak zabrzmi VI Symfonia F-dur Pastoralna w opracowaniu na orkiestrę dętą albo bohaterska III Symfonia Es-dur Eroika w obsadzie kwartetu?
Pojawią się wydarzenia o niecodziennym charakterze, jak Gotowanie z Beethovenem, czyli muzyczna i kulinarna uczta w Pawilonie Koncertowym Sinfonii Varsovii z udziałem Sinfonietty Cracovii (czwartek, 23 września, g. 19:00), Beethoven po nocy, improwizacje jazzowe Paula Laya na tematy z twórczości kompozytora (piątek i sobota, g. 21:00), czy koncert Piosnki z łąk i ulic, podczas którego uczestnicy Akademii Operowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej zaśpiewają mniej znane pieśni Beethovena – opracowania melodii z dziewięciu europejskich krajów, w tym Polski (niedziela, 26 września, g. 15:00).
W trakcie Szalonych Dni Muzyki wystąpią światowej klasy soliści, tacy jak Liya Petrova, z którą Sinfonia Varsovia współpracowała przy nagraniu Koncertu skrzypcowego D-dur Beethovena, czy François-Frédéric Guy, z którym orkiestra nagrała komplet koncertów fortepianowych kompozytora. Wśród zaproszonych osób zagoszczą także takie nazwiska, jak Jonas Vitaud, Marcin Masecki, Aurélien Pascal, Adrien Boisseau, Jakub Haufa czy Paul Lay. Zespołem dyrygować będą Alexander Liebreich i Bassem Akiki. Wśród artystów nie zabraknie uznanych zespołów kameralnych, jak Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Jurka Dybała, Lutosławski Piano Duo, Trio Owon czy Meccore String Quartet; zagrają z nimi również muzycy Sinfonii Varsovii w różnych składach, m.in. jako Sinfonia Varsovia Camerata.