Po ukończeniu zarządzania i administracji oraz studiów muzycznych, René Martin stworzył Centre de Réalisations et d’Études Artistiques (obecnie CRÉA Folles Journées, skracane jako CRÉA) w Nantes. Od roku 1979 pełni funkcję dyrektora artystycznego i każdego roku organizuje cykl koncertów kameralnych oraz symfonicznych i oratoryjnych w Nantes oraz w regionie Kraju Loary.
CRÉA organizuje prawie 1 200 koncertów rocznie. La Folle Journée w Kraju Loary rozszerzyło się do 20 miejscowości regionu. CRÉA jest przywiązane do muzyki barokowej i każdego roku zapewnia artystyczne kierownictwo podczas Wielkiego Tygodnia w niesamowitej Abbaye Royale de Fontevraud, największym opactwie chrześcijaństwa zachodniego, w którym regularnie występują najznakomitsi wykonawcy muzyki sakralnej, oraz Festiwalowi Rivage des Voix w niezwykłym St-Florent-le-Vieil. CRÉA wraz z Centre des Monuments Nationaux, grupą wydawniczą Bayard i departamentem Manche organizuje od 2017 Festiwal Via Aeterna w Mont St-Michel i 12 innych miastach zatoki.
W 1981 René Martin zainicjował Międzynarodowy Festiwal Fortepianowy w La Roque d’Anthéron, na który regularnie zaprasza najwybitniejszych pianistów z całego świata. W 1986 René Martin stworzył „Moments Musicaux de l’Hermitage-Barrière” w La Baule. W 1988 Światosław Richter poprosił go o zorganizowanie Festival de la Grange de Meslay w regionie Turenii, co zapoczątkowało ich bliską współpracę. René Martin zorganizował z nim ponad 100 koncertów, zarządza jego festiwalem i regularnie doradzał przy Grudniowych Nocach w Muzeum Puszkina w Moskwie.
W tym samym czasie René Martin kontynuował swoje artystyczne projekty za granicą, przy użyciu marki Nantes, organizując koncerty w Japonii, Brazylii i Wielkiej Brytanii. W 1995 zdecydował o jeszcze dalej posuniętej promocji muzyki i stworzył oryginalne przedsięwzięcie, które całkowicie odmieniło wizerunek koncertów muzyki klasycznej: La Folle Journée, które co roku otwiera świat wielkich kompozytorów muzyki klasycznej dla szerokiej publiczności w ponad 270 koncertach.
Richard Peduzzi, scenograf i dyrektor zarządzający Villa Medici w Rzymie poprosił Renégo Martina o zostanie swoim konsultantem w zakresie muzyki. Jérôme Deschamps i Macha Makeïeff, zarządzający wówczas Théâtre de Nîmes, także zaprosili go do konsultacji muzycznych.
W 2005, René Martin otrzymał Narodowy Order Zasługi od francuskiego ministra kultury i komunikacji, pana Renauda Donnedieu de Vabres, a w Lizbonie prezydent Republiki Portugalii Yorge Sampaio odznaczył go Orderem Infanta Henryka, najwyższym odznaczeniem, jakie portugalski rząd może przyznać cudzoziemcowi.
W 2011, podczas Szalonych Dni Muzyki Les Titans w Warszawie (La Folle Journée de Varsovie), René Martin uhonorowany został Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego.