Wykonawcy
- Emmanuel Strosser fortepian
- Sinfonia Varsovia
- Julien Masmondet dyrygent
Program
Vincent d’Indy Symfonia na temat francuskiej pieśni góralskiej (Symphonie sur un chant montagnard francais) op. 25 [24’]
I. Assez lent – Modérément animé
II. Assez modéré, mais sans lenteur
III. Animé
Leonard Bernstein Tańce symfoniczne z musicalu West Side Story [24’]
I. Prologue
II. Somewhere
III. Scherzo
IV. Mambo
V. Cha Cha
VI. Meeting Scene
VII. Cool Fugue
VIII. Rumble
IX. Finale
Opis koncertu
Muzyka jest źródłem emocji, wspaniałych estetycznych przeżyć i wzruszeń. Lecz co jest źródłem muzyki? Być może koncert finałowy przybliży nas do odpowiedzi na to pytanie. Istnieje jednak nie jeden, a kilka odmiennych obszarów, z których wyrastają dzieła kompozytorów muzyki poważnej.
Pierwszym jest twórczość dawnych mistrzów, kolejnymi folklor i muzyka popularna. Symfoniczna obsada, tradycyjne formy, umiejętne stosowanie sztuki instrumentacji i kontrapunktu – wszystko to wskazuje na to, że sięganie po piękne i wyważone wzorce muzyki klasycznej jest nadal żywotne. To fundament, na którym Vincent d’Indy zbudował swoją symfonię, odwołując się jednocześnie do ludowej melodii zasłyszanej w Sewennach, a Leonard Bernstein – swój musical, z którego przeniósł na scenę koncertową symfoniczną suitę taneczną z barwnymi elementami jazzu.
Źródła muzyki mogą leżeć jednak również zupełnie gdzie indziej – w inspiracjach różnymi dziedzinami sztuki, kulturą czy naturą. W przypadku d’Indy’ego będzie to wspomnienie malowniczych górskich krajobrazów, a u Bernsteina nieśmiertelna historia miłości z Romea i Julii Wiliama Szekspira, która w musicalu West Side Story znalazła nową adaptację.
– Karolina Dąbek (pisanezesluchu.pl)